Druki do Pobrania


Dzierżawa działki od Zarządu ROD

W przypadku, gdy Zarząd ROD dysponuje wolną działką możliwe jest podpisanie umowy dzierżawy działkowej (Podstawa prawna: Art.27.1 ustawy o ROD – Ustanowienie prawa do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej.).
Umowa zawierana jest między Zarządem ROD a osobą pełnoletnią (Podstawa prawna: Art.27.2 ustawy o ROD – Umowa, o której mowa w ust.1, zawierana jest pomiędzy stowarzyszeniem ogrodowym a pełnoletnią osobą fizyczną).
Zanim taka umowa zostanie podpisana przez prezesa i innego członka zarządu, zarząd musi podjąć uchwałę o wyrażeniu zgody na podpisanie takiej umowy przez reprezentujących go prezesa i drugiego członka zarządu. Taka kolejność wynika ze statutu PZD. Zarząd podejmuje decyzje w formie uchwały, a więc najpierw wyraża zgodę, a potem reprezentujący zarząd podpisują umowę. W tej sprawie zamieszczamy uchwałę zarządu ROD i wypełnioną umowę dzierżawy działkowej.
Na ten sposób zawarcia umowy ustawodawca nie nałożył obowiązku potwierdzania podpisów u notariusza. Wynika to z oczywistego faktu, że umowa podpisywana jest między osobą zainteresowaną a Zarządem ROD. Zatem notarialne poświadczanie tożsamości nie jest wymagane.
Przeniesienie prawa do działki
Zmieniła się ustawa i zmieniły się zasady przeniesienia prawa do działki. W związku z coraz większą ilością zapytań zamieszczamy dla Państwa procedurę przeniesienia prawa do działki.
W przypadku gdy Działkowiec chce „sprzedać” swoją działkę musi być zastosowana procedura przeniesienia prawa do działki. Słowo „sprzedać” jest tylko umowne, gdyż w rzeczywistości Działkowiec tylko dzierżawi teren. Sprzedaż to tylko i wyłącznie rozliczenie między stronami za altankę, nasadzenia, itp.
W przypadku przeniesienia prawa do działki, podstawą jest umowa zawierana przez dotychczasowego działkowca z osobą, na którą przenosi prawa do działki. Należy pamiętać, że umowę trzeba podpisać w obecności notariusza, gdyż poświadcza on na tej umowie tożsamość osób podpisujących (podstawa prawna: art.41, ust.1, zd.1 Ustawy o ROD. Umowa winna być sporządzona w trzech egzemplarzach – jeden dla zarządu ROD i po jednym dla zbywającego i nabywcy.
Kolejny krok, to wizyta Nabywcy w naszej świetlicy, po uprzednim ustaleniu daty i godziny z naszą Skarbniczką. W trakcie spotkania zostanie wypełniona deklaracja członkowska, zostaną pobrane opłaty i zostanie wystawione skierowanie na obowiązkowe szkolenie do Okręgowego Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych przy ul. Śląskiej 45. (zobacz program szkolenia.
Po spełnieniu powyższych formalności (wynikających z ustawy) Zarząd ROD, jeśli nie ma innych przeciwwskazań, zatwierdza umowę. Zatwierdzenie odbywa się w formie uchwały zarządu, którą doręcza się stronom umowy i dołącza do ewidencji działek.
Podane w umowie przeniesienia prawa do działki terminy nie są terminami obowiązkowymi. Strony umowy, a więc zbywca i nabywca mogą dowolnie umawiać się co do terminów, a nawet samej zapłaty, czy nastąpi po podpisaniu umowy, czy na przykład dopiero po zatwierdzeniu tej umowy przez zarząd ROD.

Procedura rozwodowa
Zarząd ROD, w przypadku rozwiązania prawomocnym wyrokiem sądu małżeństwa członków PZD użytkujących wspólnie działkę w ROD, ma obowiązek skreślenia z listy członków PZD jednego z byłych małżonków. Czynność ta dokonywana jest uchwałą, którą należy doręczyć zainteresowanemu.
Pisemne zgłoszenie – informacja o rozwodzie
Przesądza o tym generalna zasada, że tylko małżonkowie mogą być członkami Związku i użytkownikami tej samej działki.
Były małżonek, który został skreślony z listy członków PZD, utracił wszelkie prawa wynikające z przepisów statutu PZD i regulaminu ROD. Nie ma więc żadnego uprawnienia do wypowiadania się w sprawie prawa do działki swego byłego małżonka, nie ma też prawa pierwszeństwa w przypadku zrzeczenia się lub śmierci swego byłego małżonka, ponieważ nie należy do kręgu osób bliskich.
W stosunku do drugiego współmałżonka zarząd nie podejmuje żadnej decyzji. Pozostaje on członkiem PZD i jest użytkownikiem działki ze wszystkimi związanymi z tym prawami i obowiązkami.
Komu Zarząd ROD powinien przydzielić działkę po rozwodzie?
Zarząd ROD decyduje, które z rozwiedzionych małżonków pozostaje użytkownikiem działki, a które zostaje skreślone z listy członków PZD (§ 33 Statutu PZD).
Powyższa decyzja podejmowana jest w formie uchwały, zgodnie z wytycznymi zawartymi w § 33 ust. 2-4 Statutu PZD.
Zgodne wskazanie
Byli małżonkowie sami, zgodnie wskazują, któremu z nich przysługuje pierwszeństwo użytkowania działki. Wskazanie powinno nastąpić w oświadczeniu podpisanym przez oboje byłych małżonków.


 Wzory obowiązujących druków:



1. Deklaracja członkowska.
Interaktywny formularz, który można wypełnić na komputerze a następnie wydrukować.
POBIERZ
2. Podanie o przydział / Przeniesienie prawa do działki.
Interaktywny formularz, który można wypełnić na komputerze a następnie wydrukować.
POBIERZ
3. Umowa przeniesienia prawa do działki.
POBIERZ
4. Wniosek o zatwierdzenie umowy przeniesienia praw do działki.
POBIERZ
5. Uchwała o zatwierdzeniu umowy przeniesienia praw do działki.
POBIERZ
6. Umowa dzierżawy działkowej.
POBIERZ
7. Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na dzierżawę.
Zanim prezes ROD podpisze umowę z działkowcem, powinna zostać podjęta uchwała zezwalająca prezesowi na podpisanie umowy.
POBIERZ
8. Wypowiedzenie umowy dzierżawy działkowej (działkowiec-działkowiec).
Poniższy dokument wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej ma zastosowanie w przypadku nabycia działki drogą przeniesienia prawa między dwoma działkowcami.
POBIERZ
9. Uchwała o wypowiedzeniu umowy dzierżawy działkowej.
Poniższy wzór uchwały ma zastosowanie w przypadku wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej, działki nabytej drogą przeniesienia prawa między dwoma działkowcami.
POBIERZ
10. Wypowiedzenie umowy dzierżawy działkowej (zarząd-działkowiec).
Poniższy dokument wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej ma zastosowanie w przypadku nabycia działki drogą przeniesienia prawa między zarządem ROD a działkowcem.
POBIERZ
11. Uchwała o wypowiedzeniu umowy dzierżawy działkowej.
Poniższy wzór uchwały ma zastosowanie w przypadku wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej, działki nabytej drogą przeniesienia prawa między zarządem a działkowcem.
POBIERZ
12. Wypowiedzenie umowy dzierżawy działkowej (działka nabyta przed 2014 rokiem).
Poniższy dokument wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej ma zastosowanie w przypadku nabycia działki drogą przeniesienia prawa przed 2014 rokiem.
POBIERZ
13. Uchwała o wypowiedzeniu umowy dzierżawy działkowej.
Poniższy wzór uchwały ma zastosowanie w przypadku wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej, działki nabytej drogą przeniesienia prawa przed 2014 rokiem.
POBIERZ
14. Oświadczenie o wystąpieniu w prawa do działki po zmarłym współmałżonku.

POBIERZ

15. Wniosek osoby bliskiej o ustanowienie prawa po zmarłym działkowcu.
POBIERZ